2015 S.A. Sailing National Championships - Laser Classes

PYC Beachsite

4.7 Class

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st 8 Youth 4.7 4.7 158277 Kai Leslie ZVYC 1.0 1.0 (DNF) 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 20.0 10.0
2nd 8 Youth 4.7 4.7 191120 Sarah-Jane Deary ZVYC 2.0 4.0 (DNF) 2.0 2.0 3.0 3.0 2.0 2.0 30.0 20.0
3rd 8 Youth 4.7 4.7 182 Elsje Dijkstra ZVYC 3.0 5.0 (DNF) 4.0 5.0 1.0 1.0 5.0 4.0 38.0 28.0
4th 8 Youth 4.7 4.7 191118 Megan Robertson GLYC 4.0 2.0 1.0 (5.0) 3.0 5.0 4.0 4.0 5.0 33.0 28.0
5th 3 Radial Master 4.7 153512 Frances van Breda PYC 5.0 3.0 (DNF) 3.0 4.0 6.0 5.0 3.0 3.0 42.0 32.0
6th 8 Youth 4.7 4.7 160188 Hannah Fokkens ISC 6.0 6.0 3.0 6.0 (8.0) 8.0 8.0 7.0 6.0 58.0 50.0
7th 8 Youth 4.7 4.7 160018 Hannah Tiedt PYC (RET) DNC 2.0 7.0 6.0 7.0 6.0 6.0 7.0 61.0 51.0
8th 8 Youth 4.7 4.7 91076 Kirsten Clark VLC (DNC) DNC 4.0 8.0 7.0 4.0 7.0 DNC DNC 70.0 60.0
9th 7 Youth 4.7 72774 Gen Matter HMYC (DNC) DNC DNC DNC DNC 9.0 9.0 8.0 8.0 84.0 74.0

Radial Class

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st 7 Youth 160088 Dylan Long TSC (5.0) 2.0 2.0 1.0 4.0 (7.0) 1.0 1.0 1.0 3.0 27.0 15.0
2nd 7 Youth 160118 Calvin Gibbs IYC 3.0 (4.0) 1.0 4.0 2.0 1.0 2.0 2.0 (6.0) 2.0 27.0 17.0
3rd 7 Youth 188051 Georgou Divaris KYC 1.0 1.0 (4.0) 3.0 3.0 (6.0) 4.0 3.0 2.0 1.0 28.0 18.0
4th 7 Youth 188 Sam Lombaard PYC 2.0 3.0 3.0 2.0 1.0 3.0 (7.0) 4.0 (8.0) 4.0 37.0 22.0
5th 7 Youth 188083 Ruben Heard ZYC (9.0) 5.0 5.0 6.0 7.0 8.0 6.0 (11.0) 3.0 5.0 65.0 45.0
6th 7 Youth 191057 James Hellstrom GLYC 4.0 (OCS) 6.0 8.0 6.0 (10.0) 5.0 6.0 5.0 7.0 83.0 47.0
7th 7 Youth 153540 Iliana Boura VLC 12.0 12.0 (14.0) 11.0 5.0 4.0 3.0 (17.0) 4.0 9.0 91.0 60.0
8th 7 Youth 160049 Dominic van der Walt LDYC 10.0 7.0 8.0 5.0 9.0 (11.0) (BFD) 5.0 11.0 6.0 98.0 61.0
9th 7 Youth 60104 Jethro Brophy-Tintinger PYC 8.0 6.0 13.0 9.0 (16.0) 5.0 (22.0) 7.0 7.0 12.0 105.0 67.0
10th 7 Youth 60112 Damian Muller DAC 7.0 8.0 7.0 7.0 (14.0) (17.0) 8.0 12.0 13.0 8.0 101.0 70.0
11th 6 Senior 191093 Tyron-Lee de Jager ZYC 11.0 11.0 9.0 12.0 15.0 (19.0) 11.0 (19.0) 19.0 15.0 141.0 103.0
12th 5 GGM 160030 Andrew Walford PYC 14.0 (DNC) 10.0 10.0 (23.0) 16.0 18.0 10.0 15.0 13.0 155.0 106.0
13th 5 GGM 160132 Ken Holliday ZVYC 6.0 10.0 11.0 (DNC) (DNC) 21.0 15.0 8.0 23.0 14.0 160.0 108.0
14th 6 Senior 191044 Megan Eccleston WYC 16.0 14.0 (21.0) 21.0 10.0 9.0 10.0 (23.0) 10.0 19.0 153.0 109.0
15th 5 GGM 160861 Peter Clayton BSC 13.0 9.0 (22.0) 18.0 13.0 (24.0) 17.0 14.0 16.0 11.0 157.0 111.0
16th 7 Youth 117506 Nicholas Forshaw HMYC 15.0 17.0 12.0 13.0 (19.0) (20.0) 19.0 15.0 17.0 10.0 157.0 118.0
17th 7 Youth 191076 Emma Clark VLC (DNC) (DNC) 24.0 23.0 8.0 2.0 16.0 21.0 9.0 20.0 175.0 123.0
18th 6 Senior 165605 Mugammad Peters DYC 19.0 15.0 17.0 14.0 21.0 (25.0) 9.0 16.0 12.0 (22.0) 170.0 123.0
19th 7 Youth 191097 Ross Gaughran PYC 17.0 13.0 16.0 15.0 17.0 13.0 14.0 20.0 (21.0) (21.0) 167.0 125.0
20th 6 Senior 165589 Tommy Madoda DYC (OCS) 16.0 15.0 20.0 (22.0) 12.0 21.0 9.0 20.0 17.0 178.0 130.0
21st 6 Senior 1160016 Alison Bradfield ZLC 18.0 18.0 (25.0) 19.0 11.0 14.0 13.0 (RET) 22.0 23.0 189.0 138.0
22nd 7 Youth 160022 Megan van der Walt LDYC (RET) (DNC) 19.0 16.0 12.0 15.0 23.0 22.0 18.0 16.0 193.0 141.0
23rd 7 Youth 15827 Nicola Burger ZVYC (RET) (DNF) 20.0 22.0 20.0 23.0 20.0 13.0 14.0 18.0 202.0 150.0
24th 7 Youth 64939 Matthew Russell ZYC (DNC) (DNC) 18.0 17.0 18.0 18.0 12.0 18.0 DNC DNC 205.0 153.0
25th 1a Apprentice Master 160081 Brendan Geraghty BSC (DNC) (DNC) 23.0 24.0 24.0 22.0 24.0 24.0 24.0 DNC 243.0 191.0

Std Class

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st 6 Senior 188079 Rudy McNeill PYC 1.0 1.0 1.0 1.0 (6.0) (6.0) 1.0 1.0 5.0 1.0 24.0 12.0
2nd 1 Apprentice Master 157662 Rudolph Holm AYC (7.0) 5.0 2.0 4.0 2.0 2.0 2.0 3.0 (6.0) 5.0 38.0 25.0
3rd 1 Apprentice Master 191090 Alistair Keytel ZVYC 4.0 2.0 3.0 2.0 3.0 3.0 (9.0) (7.0) 7.0 3.0 43.0 27.0
4th 4 GM 202554 Colin Dibb FSC 2.0 3.0 4.0 (7.0) 5.0 5.0 5.0 2.0 2.0 (6.0) 41.0 28.0
5th 6 Senior 142921 Thomas Baumgartl YCI (10.0) (7.0) 6.0 3.0 7.0 7.0 4.0 5.0 1.0 2.0 52.0 35.0
6th 7 Youth 207559 Marcello Marcia VLC 6.0 4.0 7.0 (BFD) 8.0 1.0 7.0 (9.0) 8.0 4.0 83.0 45.0
7th 4 GM 184824 Alan Keen ZVYC (RET) 6.0 8.0 8.0 (11.0) 8.0 3.0 6.0 3.0 7.0 89.0 49.0
8th 6 Senior 191124 Trent Bingham PYC 9.0 8.0 (11.0) 5.0 1.0 (17.0) 10.0 4.0 4.0 9.0 78.0 50.0
9th 4 GM 191055 Campbell Alexander PYC 3.0 (OCS) 5.0 6.0 (18.0) 12.0 6.0 8.0 11.0 12.0 110.0 63.0
10th 6 Senior 183463 Michael McNeill PYC (11.0) 10.0 9.0 10.0 4.0 4.0 11.0 (13.0) 10.0 8.0 90.0 66.0
11th 2 Master 168797 Rowen Clark PYC 5.0 9.0 10.0 9.0 13.0 (21.0) 12.0 10.0 (19.0) 11.0 119.0 79.0
12th 4 GM 191085 Lance Burger ZVYC (16.0) 11.0 (14.0) 12.0 9.0 13.0 8.0 11.0 13.0 13.0 120.0 90.0
13th 6 Senior 191133 Anthony McMillan PYC 14.0 14.0 15.0 11.0 12.0 9.0 13.0 12.0 (16.0) (17.0) 133.0 100.0
14th 6 Senior 165592 De-Wet Nel DYC 15.0 13.0 (21.0) 14.0 17.0 14.0 14.0 14.0 (18.0) 10.0 150.0 111.0
15th 6 Senior 191015 Byron Watt PYC 12.0 (DNC) 13.0 20.0 10.0 18.0 (22.0) 17.0 9.0 19.0 169.0 118.0
16th 4 GM 158278 Ralph Thomas ZVYC 8.0 16.0 12.0 13.0 (23.0) (25.0) 16.0 16.0 22.0 16.0 167.0 119.0
17th 1 Apprentice Master 165570 Andre Bestha DYC 18.0 12.0 16.0 (21.0) 20.0 (24.0) 21.0 21.0 15.0 14.0 182.0 137.0
18th 6 Senior 32522 Thomas Sutherland ZIC 20.0 19.0 20.0 16.0 15.0 11.0 15.0 22.0 (RET) (DNS) 196.0 138.0
19th 2 Master 191086 Deon van der Walt LDYC 17.0 (DNC) (23.0) 18.0 16.0 20.0 19.0 23.0 12.0 18.0 195.0 143.0
20th 4 GM 160056 Clive Whitburn VLC 13.0 15.0 19.0 (22.0) 19.0 22.0 20.0 18.0 17.0 (DNS) 194.0 143.0
21st 2 Master 1848181 Myles White PYC (RET) 17.0 17.0 17.0 (24.0) 16.0 23.0 19.0 21.0 15.0 198.0 145.0
22nd 2 Master 41 Nicholas Matter HMYC (DNC) 18.0 (DNF) 23.0 14.0 10.0 18.0 DNC 14.0 DNS 213.0 155.0
23rd 2 Master 184828 Antony Arbuthnot PYC (DNC) (DNC) 18.0 19.0 22.0 15.0 24.0 20.0 20.0 20.0 216.0 158.0
24th 2 Master 55811 Andrew Russell ZYC (DNC) (DNC) RET 15.0 21.0 19.0 17.0 15.0 DNC DNC 232.0 174.0
25th 4 GM 184819 Rob Goulden PYC 19.0 20.0 22.0 (DNF) (DNS) 23.0 25.0 24.0 DNC DNC 249.0 191.0
26th 1 Apprentice Master 19105 David Curtiss PYC 21.0 21.0 24.0 (DNF) (DNS) 26.0 26.0 DNC 23.0 21.0 249.0 191.0
27th 2 Master 183459 Frencken Henri PYC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 290.0 232.0
27th 2 Master 185820 Brett Clark VLC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 290.0 232.0

http://www.pyc.co.za/
sailing@pyc.co.za

http://www.pyc.co.za/
sailing@pyc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.16.7
http://www.sailwave.com/