event burgee venue burgee venue burgee

2012 S.A. Sailing Youth National Championships

Pine Lake Marina, Swartvlei

Organised by GLYC and KYC

Laser 4.7 CLASS

Sailed: 14, Discards: 2, To count: 12, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A4.1
Rank Fleet Helmsman Club Sail Reg. No. Boat Numbers R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Total Nett
1st 2 Jonathan Rees GLYC 160061 256 1 2 1 2 1 1 1 (3) 1 1 1 (3) 2 2 22 16
2nd 2 Mathew Goncalves JYC 184820 266 (4) 1 3 (4) 2 2 2 2 3 3 3 1 1 1 32 24
3rd 2 Nathan Page GLYC 191270 241 2 3 2 (7) (4) 3 3 1 2 2 2 2 3 3 39 28
4th 2 Seth Young GLYC 188005 242 3 4 5 3 3 4 4 4 6 (7) 5 (7) 7 5 67 53
5th 2 Nicholas Ryall BSC/ZVYC 23 261 (6) 5 4 5 5 (6) 6 5 4 4 4 5 4 4 67 55
6th 2 Chris Brooks GLYC 151451 238 5 (DNC) (DNC) 6 6 5 5 6 5 5 7 4 6 DNC 90 70
7th 2 Clara Holm AYC 7 240 7 (DNC) (DNC) 1 7 7 DNC DNC DNC 6 6 6 5 DNC 105 85
8th 2 Myles Hasenbroek DAC 2 236 (DNC) (DNC) DNC 8 DNC DNC DNC DNC DNC 10 DSQ 8 DNC DNC DNC 136 116
9th 2 Tarryn Butler RYC 191056 239 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 140 120

Laser Radial CLASS

Sailed: 14, Discards: 2, To count: 12, Ratings: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A4.1
Rank Fleet Helmsman Club Sail Reg. No. Boat Numbers R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Total Nett
1st 2 Marcello Marcia VLC 153540 257 4 1 1 2 2 (8) 1 2 5 2 1 3 2 (6) 40 26
2nd 2 Michael McNeill PYC 188079 252 (7) 6 4 6 1 3 (9) 4 2 4 3 2 3 3 57 41
3rd 2 Kevin Foreman IYC 160118 270 (10) 7 5 1 3 1 (8) 5 7 5 5 4 1 1 63 45
4th 2 Damian Botha MAC 191040 244 1 4 3 (13) (14) 2 5 3 1 1 6 13 6 4 76 49
5th 2 Trent Bingham PYC 191124 243 3 (8) 7 3 4 7 2 6 4 3 (8) 5 5 2 67 51
6th 2 Tristan Rogotzki VLC 191057 260 2 2 2 10 7 4 6 7 8 6 (12) 1 4 (11) 82 59
7th 2 Jeremy Foreman IYC 160028 254 8 5 (20) 5 6 6 3 1 9 9 2 (16) 7 5 102 66
8th 2 Thomas Ochabski ABYC 191058
5 3 6 (12) (13) 5 4 9 3 8 4 12 9 7 100 75
9th 2 Adam van der Ploeg ZVYC 4 269 6 10 12 (18) 5 12 7 (DNC) 6 7 13 10 14 8 155 110
10th 2 Simon Jones VLC 191044 249 9 (17) 8 17 8 14 (23) 8 11 12 14 6 8 10 165 125
11th 2 Matt Gaughran PYC 191097
(17) 9 15 11 10 10 12 (DNC) 10 11 11 7 13 9 172 128
12th 2 Reuben Heard ZLYC 188083 248 11 12 11 4 12 11 14 16 (18) (18) 7 8 10 17 169 133
13th 2 Richard Hurley ABYC 160058 258 12 13 9 (23) 9 9 10 (18) 14 10 9 11 11 16 174 133
14th 2 John-Marc Olivier GLYC 160100 263 13 11 10 9 11 (16) 15 10 (17) 16 10 9 12 12 171 138
15th 2 Mathew Allardice ZVYC 171060 255 (19) (DNC) 14 7 15 17 18 13 15 15 17 18 16 15 226 180
16th 2 Michael Dickenson PYC 19118 264 14 16 13 15 (19) 18 13 14 13 14 16 19 (21) 18 223 183
17th 2 Thomas Lammers GLYC 191031 250 21 15 21 (22) 20 13 11 11 12 (DNC) 15 17 19 13 237 188
18th 2 Ian Douglas ZVYC 9 268 16 18 17 (21) 16 15 16 12 19 17 19 (21) 15 19 241 199
19th 2 Andre Bredenkamp
153750 267 15 14 19 16 18 (21) 19 17 (21) 19 18 14 18 21 250 208
20th 2 Samuel Bronner PYC 184812 245 (22) 22 16 14 17 22 20 22 20 20 (24) 15 20 14 268 222
21st 2 Khaya Gould GLYC 143341 247 18 19 18 20 23 19 (DNC) 15 16 13 20 22 (DNC) DNC 284 230
22nd 2 Matthew Russell ZLYC 64939 253 20 (23) (DNC) 8 21 20 21 20 22 22 22 20 17 20 283 233
23rd 2 Darren Brand DAC 160016 265 24 21 22 24 (DNC) (DNC) 17 19 23 21 23 23 23 23 317 263
24th 2 Jenna Lammers GLYC 160084 251 23 20 (DNC) 19 22 23 22 21 (DNC) DNC 21 24 22 22 320 266
25th 2 Siyabulela Masindo GLYC 117508
25 (DNC) 23 25 24 24 (DNC) 23 24 23 25 25 24 24 343 289
26th 2 James Leigh ZLYC 188001 259 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 378 324

http://www.youthnationals.co.za
info@youthnationals.co.za

http://www.youthnationals.co.za

Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com